A szörny A minap egy kazettás mennyezeti klíma csepegésének javításakor űztem ki eme furcsa lényt. Ez a vélhetően hatalmassá nőtt baktériumtelep tanyázott a csőben, gondolom, teljes biztonságban. A kondenzvíz állatot nem mertem megfogdosni, igazából nem is tudtam eldönteni, merre is van a feje, végtagjai, vagy csak egyszerűen kocsonyás lény. A…
Klíma – hűtéstechnika
A hűtésre hazánkban a nyári hónapokban van szükség, akkor, amikor az épületek falaiban a hőáram iránya megfordul, azaz a kinti hőmérséklet magasabbá válik a benti hőmérsékletnél. Rossz hőszigetelésű épületben a belső hőmérséklet gyorsan emelkedik, mivel a szerkezet átmelegszik, a meleg akkumulálódik, hűvösebb időben is ontva a meleget magából. A mi…
Fűtés szerelés – fűtéstechnika
Örök a vita azon, hogy melyik a jó épülettípus (rétegszerkezet). A viták jobbára abból adódnak, hogy a vitapartnerek milyen házban nőtt fel, mert hát ugye az az ideális. Tegyünk picit rendet! A falazat anyaga azt befolyásolja, hogy mekkora lesz a falak alkotta anyagtömb hőtehetetlensége. A hőtehetetlenség annyit tesz, ha fűtünk…
Szellőztetés – légtechnika
A légtechnika összefoglaló megnevezése a szellőztető, légfűtő és a klimatizáló, avagy légkondicionáló rendszereknek. Mindegyik rendszer alapja a levegő kényszer-keringtetése ventilátorral. A szellőztető rendszerek, mint az elnevezés is mutatja, szellőztetnek, tartalmaznak általában légszűrőt, ha csak a levegő tisztán tartása a cél. A légfűtők a téli időszakban fűtik fel a beérkező hideg…
Gázszerelés – gázellátás
A gáz felhasználásának kezdete az 1700-as években kezdődött el kőszén desztillálásával előállított éghető gázzal. Egy évszázaddal később indult csak be a világítógáz alkalmazása Londonban, Párizsban, később Berlinben is. A világítógáz felkeltette Gróf Széchenyi István érdeklődését, kastélyában másfél évtizedig saját gázfejlesztőjével állított elő gázt. A XVIII. század közepén Budapesten már üzemelt…
A napkollektor
A napkollektor egy igen egyszerű jelenség alapján működik: a Napból érkező fotonok becsapódva az anyagok felületébe hőt fejlesztenek. A keletkezett hőmennyiség függ az anyag minőségétől, szerkezetétől, színétől, felületétől – tehát mennyire nyeli el a fényt, ill. mennyire veri vissza. Tapasztaltjuk, hogy a napsütésben felmelegszik minden, a sötétebb színűek és mattabbak…
Loxone – a mindent tudó
A Loxone világítás, zsalúzia vezérlésére lett kitalálva, mára azonban egy épület teljes felügyeletét elláthatja. Ebbe beletartozik gyakorlatilag minden, amit el tudunk képzelni. Kapcsolódhat riasztórendszerekhez, szinte minden készülékhez, ami adatkapcsolattal kommunikálhat, akár mérőkhöz, időjárás állomásokhoz, de tud mérni hőmérsékletet, nyomást, páratartalmat, azaz szinte mindent, kezelhet hardware eszközöket, AV eszközöket, bármit. Zsenialitása…
Még mindig…
Sajnos, még mindig nem természetes a normális megközelítés az épületgépészeti rendszerek kialakításában. A sorrend még mindig az, hogy a tervező tervez egy hidraulikus rendszert, majd valaki megépíti, azután valaki elkészíti a szabályozást, vezérlést, valami csak születik belőle. A helyes sorrend az lenne, hogy először meg kell ismerni az Ügyfél vágyait,…
Napkollektoros rendszerek beállítása, összefüggések
Nagyon sok, rosszul összerakott, helytelenül beállított rendszerrel találkoztam már, ideje hát, hogy leírjam, hogyan és miképpen függ össze a rendszer alkotóelemeinek beállítása. A rendszer tulajdonképpen eléggé egyszerű, amiket be lehet és kell állítani, azok a tágulási tartály előnyomása, a szivattyú sebessége és természetesen a szabályzó, vagy vezérlő, ennek értékei, valamint…
Infrafűtés, fűtés elektromos árammal
…És megint az örök és vitatott téma! Hagyjuk már, minek ezzel foglalkozni? Szerintem mindaddig kell ezzel a témával foglalkozni, amíg nem lesz teljesen érthető mindenki számára, hogy jelenleg fűteni elektromos árammal közvetlenül igen gazdaságtalan megoldás. Újabb felhördülés: Egyáltalán nem is igaz! Pedig igaz, sajnos igaz. Az elektromos áram hőhatását fűtésre…